Choroby

Nadwaga u psa - najgroźniejsza choroba?

Otyłość jest jednym z najczęściej występujących problemów związanych z żywieniem nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt domowych. Nie należy jej bagatelizować, choć często tak właśnie się dzieje.

Podstawowe przyczyny otyłości:

 

  • przekarmianie psa – podawanie zbyt dużej ilości jedzenia lub zbyt kalorycznego pokarmy
  • brak ruchu – zbyt krótkie spacery lub brak możliwości zabawy oraz „wybiegania” się nie pozwalają spalić psu nadmiaru przyjętych kalorii
  • zabieg sterylizacji lub kastracji – zabiegi te, choć powinny być przeprowadzane u zwierząt, mogą skutkować nadwagą
  • zaburzenia endokrynologiczne np. niedoczynność tarczycy
  • leki podawane psu m.in. antykoncepcja hormonalna, leki przeciwzapalne
  • wiek – z wiekiem, tak jak u ludzi, następuje zmniejszenie tempa metabolizmu oraz spadek aktywności fizycznej
  • predyspozycje genetyczne rasy m.in. cocker spaniel, owczarek szetlandzki, labradory, jamniki

                           

 

Jak walczyć z otyłością?

W przypadku zwierząt otyłych w ustaleniu odpowiedniej diety oraz planu ćwiczeń powinien pomóc weterynarz. Odchudzanie powinno przebiegać stopniowo. Stwarzaj psu jak najwięcej okazji do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wskazane będą dłuższe i bardziej wymagające energetycznie spacery, bieganie, zabawy na świeżym powietrzu np. aportowanie. Przestrzegaj odpowiedniejdobrze zbilansowanej diety. Przy zwalczaniu już istniejącej otyłości pomocne mogą okazać się gotowe karmy, takie jak Royal Canin Obesity Management Canine czy Trovet Weight&Diabetic WRD Canine. 

Zdrowe stawy psa

 

Problemy ze stawami dotyczą nie tylko psów starych, ale i zwierząt młodych, z nadwagą lub z dużych ras. Jak skutecznie zapobiegać zwyrodnieniom, aby zwierzę było sprawne do końca życia mogło swobodnie biegać po schodach?.....Niestety schorzeń stawów nie da się cofnąć. Można jedynie zatrzymać i/lub opóźnić ich rozwój. Wynikają one z bardzo powolnej regeneracji chrząstki stawowej. Niestety psy, które już mają problemy ze stawami, miewają lepsze i gorsze dni. Bywa, że ciężko je zmotywować do jakiegokolwiek ruchu.Można już tylko leczyć psa - nieoperacyjnie lub operacyjnie.

                         

 

Walka z kamieniem nazębnym u psa

Kochamy swoich pupili i dbamy o nich. Jednak codzienna pielęgnacja psa to nie tylko szczotkowanie sierści. Większość właścicieli nie docenia jak ważne jest regularne czyszczenie zębów. Problem zostaje zauważony dopiero, gdy pies cierpi.Utrzymanie czystości psich zębów wymaga nieco zaangażowania. Jednak działanie profilaktyczne jest najlepszym wyjściem. Zarówno pod względem ekonomicznym, jak i dla zdrowia naszego pupila.

                      

 

Szczotkowanie zębów i dziąseł!

Jeśli przyzwyczaimy psa do tego zabiegu od małego, będzie on dla niego oczywisty, tak jak dla nas codzienne mycie zębów. Najskuteczniej zrobimy to specjalną lateksową szczoteczką nakładaną na palec. Szczoteczki mają wypustki, które delikatnie czyszczą powierzchnie zębów i masują dziąsła. Nie wolno oczywiście używać naszej pasty do zębów – pies nie wypłucze resztek i połykane związki chemiczne mogą mu zaszkodzić. Dla naszych ulubieńców stworzono specjalne środki myjące – enzymatyczne pasty do zębów.Składniki takich past nie tylko zapobiegają osadzaniu kamienia nazębnego, ale także likwidują przykry zapach. Regularnie stosowane usuwają osad i płytkę nazębną, ograniczają rozwój bakterii w jamie ustnej i wspomagają leczenie stanów zapalnych dziąseł. Są lubiane przez psiaki z powodu odpowiedniego smaku i zapachu. Nie pachną miętą, tylko wołowiną lub boczkiem. Rzadko który pies oprze się takiej pokusie. Psom, które nie tolerują szczotkowania można po prostu specjalną pastę nałożyć na dziąsła i zęby, a energicznie mlaskając zwierzak sam rozprowadzi pastę i oczyści sobie zęby.

Inne choroby znajdziesz tu: http://psy24.pl/zdrowie,ac86/choroby-psow,ac123/najczesciej-spotykane-choroby-u-psow,2725