Zdrowie

Jak dbać o psa? 

Posiadanie psa, może być wspaniałe, ale musisz zdawać sobie z odpowiedzialności, jaka za tym idzie zanim zdecydujesz się na jego posiadanie. Pies jest żywą istotą dlatego nie możemy zapominać o tym, że czuje i ma swoje potrzeby. Właściciele tych zwierzaków wiedzą, że pies to przede wszystkim odpowiedzialność, a nie zabawka, którą można się pobawić i odstawić w kąt, kiedy się znudzi. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą wam w opiece nad psem.

 

1
Psy są wspaniałymi i mądrymi zwierzętami, ale zanim się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że posiadanie psa, to nie tylko zabawa. Musisz także się zdecydować czy będziesz go trzymać w domu czy na zewnątrz.
 
2
Zazwyczaj o psa mieszkającego na podwórku, jest łatwiej dbać. Nie musisz martwić się np. o to, aby go wyprowadzać "do toalety". Jeśli mieszkasz w bloku musisz zdać sobie sprawę z tego, że pies to duża odpowiedzialność.
 
3
Pies mieszkający w domu, mieszkaniu wymaga wyprowadzania na spacer przynajmniej raz na dzień, aby mógł pobiegać. Musisz także go wytresować, przynajmniej na podstawowym poziomie, czyli co można w domu a czego nie można.
 
4
Z psem musisz chodzić na wizyty do weterynarza, na szczepienia itp. a to też jest odpłatna usługa w większości przypadków. Musisz też zapewnić mu odpowiednie jedzenie.
 
5
Psy są zazwyczaj bardzo aktywnymi zwierzętami, więc musisz również poświęcać im czas na zabawę, a także na kąpiel i szczotkowanie ich sierści.

 

 

Jak kąpać psy?

Na samą myśl o kąpieli, zarówno pies, jak i jego właściciel czują… delikatnie mówiąc, dyskomfort. Obraz psa pokrytego pianą i  uciekającego po całym mieszkaniu, dość mocno zakorzenił się w świadomości opiekunów i skutecznie zniechęca do wykąpania czworonoga, nawet jeszcze przed podjęciem pierwszej próby. Zupełnie niepotrzebnie!

 

Oto kilka zasad, z którymi warto zapoznać się przed wykąpaniem psa:

           

            - kąpiel zaplanować na wieczór i dzień niestresujący dla zwierzęcia

            - wszystko co niezbędne przygotować wcześniej

            - zadbać o odpowiedznie przygotowanie wanny

            - do kąpieli używać wody w optymalnej ilości i odpowiedniej temperaturze (37-38 ⁰C)

            - użyc odpowiedniego szamponu (użycie do kąpieli byle jakiego szamponu może wywołać u psa reakcję alergiczną!)

            - osuszyć psa np.ręcznikiem i suszarką 

 

Czesanie psa

 

Regularne czesanie naszego psa to podstawa pielęgnacji. Dzięki temu nasz pupil będzie świetnie się prezentował i dobrze czuł. Jak prawidłowo wykonywać zabieg czesania, aby był on dla zwierzęcia przyjemnością, a nie męką?

 

Czym czesać?

Do czesania psa nie powinniśmy z całą pewnością używać naszych przyrządów do czesania i modelowania włosów – przede wszystkim nie jest to higieniczne, ale także może być nieprzyjemne dla psa. Do zabiegu potrzebne nam będą specjalne przyrządy, które różnią się od siebie w zależności od tego, do jakiego typu sierści są przeznaczone. Najczęściej są to specjalne szczotki i grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Psy krótkowłose czeszemy miękką szczotką włosianą, a długowłose i brodate rzadszym grzebieniem, a dopiero później szczotką.

 

Gdzie czesać?

Wybranie odpowiedniego miejsca jest również ważne. Musi to być miejsce wygodne, zarówno dla nas, jak i dla psa. Pamiętajmy, żeby nic nie rozpraszało pupila, bo będzie chciał nam uciec.Można też pomyśleć o jakimś podwyższeniu, na przykład małe psy można postawić na stole – dzięki temu będziemy mieli wygodniejszą pozycję. Psy o długiej sierści najlepiej jest natomiast czesać, gdy leżą. Pamiętajmy o tym, że psa, tak jak do wszystkich innych czynności, do czesania też trzeba przyzwyczaić. Przygotujmy zatem jakieś smakołyki, aby zachęcić pupila do zabiegu i przyzwyczaić do niego.

 

Jak czesać?

Pupila najpierw czeszemy od głowy i szyi. Musimy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie, aby nie sprawić zwierzakowi bólu, szczególnie jeśli ma trudne do rozczesania kołtuny, na przykład na uszach.Stopniowo przechodzimy do czesania kolejnych partii od tułowia aż do ogona. Aby zabieg był dla psa przyjemny i całkowicie bezbolesny musimy pamiętać o wyczuciu. Musimy być delikatni i uważni. Psy są bardzo wrażliwe na dotyk, szczególnie w niektórych partiach ciała, takich jak na przykład pysk i jego okolice

  

                            

 

    

Co robić gdy pojawią się kleszcze i pchły? - profilaktyka i zapobieganie

 

 Inwazję pcheł można skutecznie zwalczać, leczyć i zapobiegać. Jednak leczenie zmian skórnych spowodowanych inwazją, może trwać nawet do kilku tygodni. Dlatego profilaktyczne zabezpieczanie psa przed pchłami, jest jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Na rynku funkcjonuje wiele preparatów służących do zwalczania pcheł u psów i ochrony przed nimi. Do wyboru mamy:

 

    *szampony

    *obroże przeciwpchelne

    *spray'e

    *zasypki

    *nanoszone na skórę krople owadobójcze

 

 Produkty te różnią się jakością, spektrum i czasem działania, oraz ceną. Dobre produkty gwarantują, że pasożyt nie będzie pił krwi, nie będzie się rozmnażał i szybko zginie (obumrą także jego stadia rozwojowe). To wystarczająca ochrona, gdyż aby pasożyt mógł zarazić psa jakąś chorobą, musi pić jego krew przez ok. 24 godziny. Poniżej omówiono jak pozbyć się pcheł u psa

stosując te środki.