Mój pies

  Mój pies "Łatek" 

 

            

                                                       

                                                      

                                                              

Ciekawostki

#1 Największy pies świata

Największym psem stąpającym po ziemi jest dog niemiecki o imieniu Zeus, który mierzy 44 cale wysokości w kłębie, czyli 111,76 cm. Pomiar wykonano 4 października 2011 i od tego czasu nie udało się pobić tego rekordu. Właścicielką czworonoga jest Denise Doorlag, która wraz z rodziną mieszka w w stanie Michigan w USA.


#2 Najmniejszy pies świata

 Najmniejszym czworonogiem według Księgi Rekordów Guinnessa jest Miracle Milly – suczka rasy Chihuahua. Psinka mierzy zaledwie 9.65 cm wysokości w kłębie. Oficjalne mierzenie nastąpiło 21 lutego 2013 roku.

#3 Najdłuższy ogon u psa

Rekord należy do Bentleya – doga arlekina, który przez pewien czas miał także prawo do tytułu największego psa na świecie. Ogon psiego rekordzisty mierzy aż 66,04 cm! Bentley na co dzień pracuje jako wolontariusz w szpitalach. Mieszka wraz ze swoją rodziną w stanie Kolorado USA.

 

#4 Najdłuższy język u psa

Długość języka Pekińczyka-rekordzisty wynosi aż 11,43 cm! Piesek mieszka w Teksasie razem ze swoim opiekunem Becky Stanfordem.

#5 Najdłuższe uszy u psa

Najdłuższe uszy należą do przedstawiciela rasy bloodhound imieniem Tigger. Po rozciągnięciu prawe ucho ma długość 34.9 cm (13.75 cala), zaś ucho lewe – 34.2 cm (13.5 cala). Tigger mieszka w USA w stanie Illinois. Pomiaru dokonano 29 września 2004 roku.

 

#6 Najdroższy pies świata

Najdroższą rasą w historii są czerwone mastiffy tybetańskie. Absolutnym rekordzistą jest natomiast pies o imieniu Big Splash, który w 2011 roku został sprzedany za astronomiczną kwotę 10 milionów juanów, czyli ponad 1,5 miliona dolarów. Czerwone mastiffy są wyznacznikiem statusu społecznego w Chinach i traktowane na równi z eleganckimi samochodami i biżuterią.

 

#7 Najdłuższy pies świata

Najdłuższym psem na świecie jest wilczarz irlandzki imieniem Farrell. Mierzy 237 cm, licząc od czubka nosa do końcówki ogona. Mieszka ze swoimi właścicielami w Stanach Zjednoczonych.

 

#8 Najsłodszy pies świata

Boo pochodzi z San Francisco. Urodził się w 2006 roku i został okrzyknięty "najsłodszym, najładniejszym psem świata". Jego facebook ma prawie 8800000 like'ów i ta liczba ciągle wzrasta! 

 

Dziękuję za uwagę!  

 

Zdrowie

Jak dbać o psa? 

Posiadanie psa, może być wspaniałe, ale musisz zdawać sobie z odpowiedzialności, jaka za tym idzie zanim zdecydujesz się na jego posiadanie. Pies jest żywą istotą dlatego nie możemy zapominać o tym, że czuje i ma swoje potrzeby. Właściciele tych zwierzaków wiedzą, że pies to przede wszystkim odpowiedzialność, a nie zabawka, którą można się pobawić i odstawić w kąt, kiedy się znudzi. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą wam w opiece nad psem.

 

1
Psy są wspaniałymi i mądrymi zwierzętami, ale zanim się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że posiadanie psa, to nie tylko zabawa. Musisz także się zdecydować czy będziesz go trzymać w domu czy na zewnątrz.
 
2
Zazwyczaj o psa mieszkającego na podwórku, jest łatwiej dbać. Nie musisz martwić się np. o to, aby go wyprowadzać "do toalety". Jeśli mieszkasz w bloku musisz zdać sobie sprawę z tego, że pies to duża odpowiedzialność.
 
3
Pies mieszkający w domu, mieszkaniu wymaga wyprowadzania na spacer przynajmniej raz na dzień, aby mógł pobiegać. Musisz także go wytresować, przynajmniej na podstawowym poziomie, czyli co można w domu a czego nie można.
 
4
Z psem musisz chodzić na wizyty do weterynarza, na szczepienia itp. a to też jest odpłatna usługa w większości przypadków. Musisz też zapewnić mu odpowiednie jedzenie.
 
5
Psy są zazwyczaj bardzo aktywnymi zwierzętami, więc musisz również poświęcać im czas na zabawę, a także na kąpiel i szczotkowanie ich sierści.

 

 

Jak kąpać psy?

Na samą myśl o kąpieli, zarówno pies, jak i jego właściciel czują… delikatnie mówiąc, dyskomfort. Obraz psa pokrytego pianą i  uciekającego po całym mieszkaniu, dość mocno zakorzenił się w świadomości opiekunów i skutecznie zniechęca do wykąpania czworonoga, nawet jeszcze przed podjęciem pierwszej próby. Zupełnie niepotrzebnie!

 

Oto kilka zasad, z którymi warto zapoznać się przed wykąpaniem psa:

           

            - kąpiel zaplanować na wieczór i dzień niestresujący dla zwierzęcia

            - wszystko co niezbędne przygotować wcześniej

            - zadbać o odpowiedznie przygotowanie wanny

            - do kąpieli używać wody w optymalnej ilości i odpowiedniej temperaturze (37-38 ⁰C)

            - użyc odpowiedniego szamponu (użycie do kąpieli byle jakiego szamponu może wywołać u psa reakcję alergiczną!)

            - osuszyć psa np.ręcznikiem i suszarką 

 

Czesanie psa

 

Regularne czesanie naszego psa to podstawa pielęgnacji. Dzięki temu nasz pupil będzie świetnie się prezentował i dobrze czuł. Jak prawidłowo wykonywać zabieg czesania, aby był on dla zwierzęcia przyjemnością, a nie męką?

 

Czym czesać?

Do czesania psa nie powinniśmy z całą pewnością używać naszych przyrządów do czesania i modelowania włosów – przede wszystkim nie jest to higieniczne, ale także może być nieprzyjemne dla psa. Do zabiegu potrzebne nam będą specjalne przyrządy, które różnią się od siebie w zależności od tego, do jakiego typu sierści są przeznaczone. Najczęściej są to specjalne szczotki i grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Psy krótkowłose czeszemy miękką szczotką włosianą, a długowłose i brodate rzadszym grzebieniem, a dopiero później szczotką.

 

Gdzie czesać?

Wybranie odpowiedniego miejsca jest również ważne. Musi to być miejsce wygodne, zarówno dla nas, jak i dla psa. Pamiętajmy, żeby nic nie rozpraszało pupila, bo będzie chciał nam uciec.Można też pomyśleć o jakimś podwyższeniu, na przykład małe psy można postawić na stole – dzięki temu będziemy mieli wygodniejszą pozycję. Psy o długiej sierści najlepiej jest natomiast czesać, gdy leżą. Pamiętajmy o tym, że psa, tak jak do wszystkich innych czynności, do czesania też trzeba przyzwyczaić. Przygotujmy zatem jakieś smakołyki, aby zachęcić pupila do zabiegu i przyzwyczaić do niego.

 

Jak czesać?

Pupila najpierw czeszemy od głowy i szyi. Musimy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie, aby nie sprawić zwierzakowi bólu, szczególnie jeśli ma trudne do rozczesania kołtuny, na przykład na uszach.Stopniowo przechodzimy do czesania kolejnych partii od tułowia aż do ogona. Aby zabieg był dla psa przyjemny i całkowicie bezbolesny musimy pamiętać o wyczuciu. Musimy być delikatni i uważni. Psy są bardzo wrażliwe na dotyk, szczególnie w niektórych partiach ciała, takich jak na przykład pysk i jego okolice

  

                            

 

    

Co robić gdy pojawią się kleszcze i pchły? - profilaktyka i zapobieganie

 

 Inwazję pcheł można skutecznie zwalczać, leczyć i zapobiegać. Jednak leczenie zmian skórnych spowodowanych inwazją, może trwać nawet do kilku tygodni. Dlatego profilaktyczne zabezpieczanie psa przed pchłami, jest jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Na rynku funkcjonuje wiele preparatów służących do zwalczania pcheł u psów i ochrony przed nimi. Do wyboru mamy:

 

    *szampony

    *obroże przeciwpchelne

    *spray'e

    *zasypki

    *nanoszone na skórę krople owadobójcze

 

 Produkty te różnią się jakością, spektrum i czasem działania, oraz ceną. Dobre produkty gwarantują, że pasożyt nie będzie pił krwi, nie będzie się rozmnażał i szybko zginie (obumrą także jego stadia rozwojowe). To wystarczająca ochrona, gdyż aby pasożyt mógł zarazić psa jakąś chorobą, musi pić jego krew przez ok. 24 godziny. Poniżej omówiono jak pozbyć się pcheł u psa

stosując te środki.

   

                       

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tresura

Jak nauczyć psa komendy "siad"?

Nauka komend oraz posłuszeństwa wymaga poświęcenia sporo czasu. Niektóre psy uczą się wolno a inne stosunkowo szybko. Poniżej znajdziesz instrukcję, która pomoże ci nauczyć Twojego psa reagować na komendę "siad".

                         

 

 

1
Jeżeli chcesz, aby pies nauczył się reagować na znak dawany dłonią mówiąc siad pokaż to również dłonią. Ręczny znak do siadu jest to otwarta dłoń ze złączonymi palcami wyciągnięta do przodu i na znak siad, opuszczasz ją delikatnie w dół. Na początku wykonuj wyraźny ruch dłonią w dół, aby pies łatwo mógł rozpoznać, co pokazujesz.Trenuj go w wybranym miejscu przez 2-5 minut. 
2
Ćwicz z psem powyższą czynność kilka razy. Pokazuj psu nagrodę i mów "siad" równocześnie pokazując dłonią. Jeżeli widzisz, że pies pozytywnie reaguje na polecenie, spróbuj jedynie pokazywać przysmak, ale nie trzymaj go tuż nad głową psa i powtarzaj komendę "siad". 
3
Następnego dnia zacznij trening z pokazanym przysmakiem, jeżeli nie reaguje, przysuń go do jego głowy, ale jedynie raz czy dwa, potem kontynuuj bez przybliżania przysmaku.Gdy już będzie prawie w siedzącej pozycji, powiedz mu siad, gdy to uczyni daj mu przysmak i bardzo go pochwal, że ładnie usiadł itd. 
4
Gdy twój pupil zapozna się z komendą "siad" spróbuj polecić jej wykonanie, nie dając przysmaku za każdym razem. Za to wy nagradzaj go pochwałami i uśmiechem. 
5
Po kilku dniach ćwiczeń, Twój pies powinien poprawnie reagować na komendę "siad", za którą dostanie jedynie pochwałę i Twój entuzjazm. Okazjonalnie podawaj przysmak, to pomaga psu wykonywać komendy, gdyż za którymś razem wie że dostanie nagrodę.
 

Jak nauczyć psa podawania łapy?

 

Jest to sztuczka dość łatwa do nauczenia. Weź do ręki dobry smakołyk i w zaciśniętej pięści podstaw psu pod nos. Trzymaj zamknięta dopóki pies nie będzie chciał sie dobrać łapą do smakołyku. Wtedy go chwalisz i natychmiast otwierasz dłoń. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie. Gdy pies zrozumie, że za dotknięcie twojej dłoni łapą dostaje smakołyk, możesz wprowadzić komendę słowną np. "łapa" lub "cześć"Następnym krokiem jest podstawienie psu pustej zamkniętej dłoni i nagradzanie drugą reką. Nastepnie tylko wycięgnięcie dłoni. Możesz potem ćwiczyć rózne warianty: np. łapa prawa, lewa, "przybij piatkę".
Inną metodą - bardziej tradycyjną jest branie psa za łapę. Podnoszenie jej do góry razem z komendą "łapa" i wtedy nagradzanie psa.

 

                        

 

Jak nauczyć psa aportować?

Nauczenie psa aportowania może być trudnym zadaniem. Ale jest to komenda bardzo użyteczna. Może być również pomocne przy tworzeniu więzi między Tobą i Twoim psem. Jakie są więc najlepsze metody, aby nauczyć psa aportować?

1
Trening powinien być więc nie tyle nauką, ile zabawą.Jeśli mimo wszystko, Twój pies nie jest zainteresowany uczeniem się nowych poleceń, spróbuj mu pokazać, że jesteś sfrustrowany przez jego zachowanie. Nie denerwuj się na psa, bo tylko go zniechęcisz do ćwiczenia aportów lub zastraszysz i będzie to traktował jako przykry obowiązek, a nie dobrą zabawę. Nie karć więc psa i bądź cierpliwy. Każdy pies ma swoje własne tempo nauki. 
2
Na samym początku treningu dobrze jest trzymać psa na smyczy. Podstaw psu pod pysk aportowany przedmiot i zachęć psa, żeby wziął go w zęby. Wydaj komendę 'trzymaj' i pogłaszcz go po pysku od nosa w kierunku czoła. Głaskanie ma pomóc psu w utwierdzeniu się, że dobrze robi. Niech potrzyma chwilę w pysku aportowaną rzecz, żeby się do niej 'przyzwyczaił'. Pamiętaj, aby nigdy psa do tego nie zmuszać, ale zachęcać.
3
W końcu po trudach ćwiczeń, pies powinien nauczyć się sam brać aportowany przedmiot. Jak już będzie miał to opanowane, jest to dobry moment, żeby ten przedmiot rzucić i zachęcić psa, aby go przyniósł z powrotem. Pamiętaj, żeby za każdym razem psa pochwalić. Może to trochę potrwać zanim pies nauczy się aportować idealnie, tak jak sobie wymarzyłeś. Ale nie pośpieszaj psa. Traktujcie to jako zabawę. W końcu się na pewno uda.

                        

 

 

 

 

 

Choroby

Nadwaga u psa - najgroźniejsza choroba?

Otyłość jest jednym z najczęściej występujących problemów związanych z żywieniem nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt domowych. Nie należy jej bagatelizować, choć często tak właśnie się dzieje.

Podstawowe przyczyny otyłości:

 

  • przekarmianie psa – podawanie zbyt dużej ilości jedzenia lub zbyt kalorycznego pokarmy
  • brak ruchu – zbyt krótkie spacery lub brak możliwości zabawy oraz „wybiegania” się nie pozwalają spalić psu nadmiaru przyjętych kalorii
  • zabieg sterylizacji lub kastracji – zabiegi te, choć powinny być przeprowadzane u zwierząt, mogą skutkować nadwagą
  • zaburzenia endokrynologiczne np. niedoczynność tarczycy
  • leki podawane psu m.in. antykoncepcja hormonalna, leki przeciwzapalne
  • wiek – z wiekiem, tak jak u ludzi, następuje zmniejszenie tempa metabolizmu oraz spadek aktywności fizycznej
  • predyspozycje genetyczne rasy m.in. cocker spaniel, owczarek szetlandzki, labradory, jamniki

                           

 

Jak walczyć z otyłością?

W przypadku zwierząt otyłych w ustaleniu odpowiedniej diety oraz planu ćwiczeń powinien pomóc weterynarz. Odchudzanie powinno przebiegać stopniowo. Stwarzaj psu jak najwięcej okazji do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wskazane będą dłuższe i bardziej wymagające energetycznie spacery, bieganie, zabawy na świeżym powietrzu np. aportowanie. Przestrzegaj odpowiedniejdobrze zbilansowanej diety. Przy zwalczaniu już istniejącej otyłości pomocne mogą okazać się gotowe karmy, takie jak Royal Canin Obesity Management Canine czy Trovet Weight&Diabetic WRD Canine. 

Zdrowe stawy psa

 

Problemy ze stawami dotyczą nie tylko psów starych, ale i zwierząt młodych, z nadwagą lub z dużych ras. Jak skutecznie zapobiegać zwyrodnieniom, aby zwierzę było sprawne do końca życia mogło swobodnie biegać po schodach?.....Niestety schorzeń stawów nie da się cofnąć. Można jedynie zatrzymać i/lub opóźnić ich rozwój. Wynikają one z bardzo powolnej regeneracji chrząstki stawowej. Niestety psy, które już mają problemy ze stawami, miewają lepsze i gorsze dni. Bywa, że ciężko je zmotywować do jakiegokolwiek ruchu.Można już tylko leczyć psa - nieoperacyjnie lub operacyjnie.

                         

 

Walka z kamieniem nazębnym u psa

Kochamy swoich pupili i dbamy o nich. Jednak codzienna pielęgnacja psa to nie tylko szczotkowanie sierści. Większość właścicieli nie docenia jak ważne jest regularne czyszczenie zębów. Problem zostaje zauważony dopiero, gdy pies cierpi.Utrzymanie czystości psich zębów wymaga nieco zaangażowania. Jednak działanie profilaktyczne jest najlepszym wyjściem. Zarówno pod względem ekonomicznym, jak i dla zdrowia naszego pupila.

                      

 

Szczotkowanie zębów i dziąseł!

Jeśli przyzwyczaimy psa do tego zabiegu od małego, będzie on dla niego oczywisty, tak jak dla nas codzienne mycie zębów. Najskuteczniej zrobimy to specjalną lateksową szczoteczką nakładaną na palec. Szczoteczki mają wypustki, które delikatnie czyszczą powierzchnie zębów i masują dziąsła. Nie wolno oczywiście używać naszej pasty do zębów – pies nie wypłucze resztek i połykane związki chemiczne mogą mu zaszkodzić. Dla naszych ulubieńców stworzono specjalne środki myjące – enzymatyczne pasty do zębów.Składniki takich past nie tylko zapobiegają osadzaniu kamienia nazębnego, ale także likwidują przykry zapach. Regularnie stosowane usuwają osad i płytkę nazębną, ograniczają rozwój bakterii w jamie ustnej i wspomagają leczenie stanów zapalnych dziąseł. Są lubiane przez psiaki z powodu odpowiedniego smaku i zapachu. Nie pachną miętą, tylko wołowiną lub boczkiem. Rzadko który pies oprze się takiej pokusie. Psom, które nie tolerują szczotkowania można po prostu specjalną pastę nałożyć na dziąsła i zęby, a energicznie mlaskając zwierzak sam rozprowadzi pastę i oczyści sobie zęby.

Inne choroby znajdziesz tu: http://psy24.pl/zdrowie,ac86/choroby-psow,ac123/najczesciej-spotykane-choroby-u-psow,2725

Więcej artykułów…

  1. Rasy